Este un traseu de dificultate medie, are distanţa de 4,2 km și durata mersului la pas de 1 ora și 20 minute. Se pleacă de la Crucea Iabalcei, se merge pe drumul asfaltat 400 m, în stânga se coteşte pe un drum care seamănă cu o potecă și se străbate pajiştea dintre doline (în stânga Dealul Pateșan, dreapta Dealul Zaglavac). Distanţa de la Crucea Iabalcei – ruinele Cetății Carașului este de 1,4 km (35 min); Cetatea Carașului (Turski Grad) – Poiana Prolaz 2.8 km (45 min). Diferenţa de nivel este de 150 m. Marcajul turistic triunghiul roşu la coborârea din Platoul Iabalcei spre Poiana Prolaz.

.

Turski Grad